TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

Tohum gelecektir, tohum yaşamdır, tohum BİZİM’dir…

Tohum gelecektir, tohum yaşamdır, tohum BİZİM’dir…

Koronavirüs küresel salgını hepimize çok şey öğretti.

Tarımın, gıdanın, üretimde yeterliliğin ve yerli kaynaklarımızın korunması ve devamlılığın sağlanması bunların başında geldi.   

Biz, tek bir tane tohumun yaşamın kaynağı olduğunu biliyor ve 12 yıldır çalışmalarımızı bu bilinçle sürdürüyorduk.  Ancak tüm insanlığın bu gerçekle bir kez daha yüzleşmesi görev ve sorumluluklarımızı bir kat daha artırdı.

Covid-19 virüsünün ülkemizde tespit edilmesinden itibaren tarımsal üretimin hiç aksamadan devam etmesi için Tarım ve Orman Bakanlığının aldığı önlemlerin pek çoğunu birlikte istişare ettik, tedbirlerin hızlanması için yine birlikte çalıştık.

Virüsten korunmak amacıyla uygulanan kısıtlamalara rağmen tohumculuk sektörünü ilgilendiren her konuda Tarım ve Orman Bakanlığı yetkililerini her zaman yanımızda ve destekçimiz olarak bulduk. 

Bitki ıslahı çalışmalarından, tohum, fide, fidan, süs bitkileri üretimine, bu materyallerin işlenmesine, paketlenmesine, çiftçimize ulaşmasına, dış ticarete kadar çok sayıda süreci içeren sektörümüz bu zor zamanları hiçbir aksama yaşatmandan alnının akıyla geride bıraktı.

Diğer tarımsal üretim alanlarında olduğu gibi bizlerin de girdi maliyetleri ve diğer giderlerimiz arttı ancak, bu artışı en az oranda fiyatlara yansıtmak için tüm Alt Birliklerimizle birlikte büyük gayret gösterdik.

Tarım ve Orman Bakanlığı başta olmak üzere ilgili tüm kurumlarla geliştirdiğimiz yapıcı ilişkiler, 2021 tarımsal destekleri içinde en yüksek artış oranına ulaşmamızla sonuçlandı.

5 yıldır artmayan sertifikalı tohum üretim ve kullanım destekleri birim fiyatları hatırı sayılır miktarda yükseldi.

Pandemi döneminde artan bitkisel üretimi, başta çok değerli çiftçilerimiz olmak üzere tohumculuk sektörünün ve ilgili tüm paydaş ve kurumlarımızın imkânlar ölçüsünde görevini yaptığının bir kanıtı olarak değerlendiriyoruz.

Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’nin hemen her konuşmasında haklı olarak tohumculuk sektöründen övgü ile söz etmesi de bizlere bu süreçte ayrıca güç katmıştır.

Dileğimiz ve çabamız;  salgının etkilerinin azalmasının da yaratacağı ivme ile birlikte, Türk tohumculuk sektörünün başarılarının 2021 yılı ve sonrasında da artarak devam etmesidir.  

Destek olan, katkı sunan herkese teşekkürlerimizle…

Tohum gelecektir, tohum yaşamdır, tohum BİZİM’dir…

Savaş AKCAN

Türkiye Tohumcular Birliği Yönetim Kurulu Başkanı