TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

TOROSLARIN YÜKSEK KESİMLERİNDE İNCİR HASADI SONA ERDİ

TOROSLARIN YÜKSEK KESİMLERİNDE İNCİR HASADI SONA ERDİ

Antalya’nın İbradı ilçesi Ürünlü köyünde yetişen siyah incirde hasat dönemi tamamlandı. İncir hasadı yaklaşık 45 gün sürdü. Ürünlü köyünde yaklaşık 50 ton incir hasadı yapıldı.

İncir bahçesi sahiplerinden Şenol Yavuz, geçen yıla göre rekoltenin oldukça iyi olduğunu belirterek, "Mevsim şartları oldukça iyi gitti. İncir çok iyi oldu. Geçen yıl 10 ton ürün veren bir bahçede bu yıl 18 ton civarında ürün elde ettik. Sadece bizim değil Ürünlü köyünde tüm üreticiler de mutlu oldu." dedi.

İncir bahçesine ilk olarak deneme amaçlı babası tarafından 100 ağaç dikerek başladıklarını söyleyen Şenol Yavuz, “Rahmetli babam Mahmut Yavuz Ürünlü köyünde 20 yıl önce deneme amaçlı 100 adet incir fidanı dikti. Yerini ve toprağını sevdiği için daha sonraki yıllarda bu sayıyı 300 ağaca çıkardık. Önümüzdeki yıllarda ağaç sayısını 500’e kadar çıkaracağız." dedi.

Hasadın yaklaşık 40-45 gün sürdüğünü ve bu yıl rekoltenin oldukça iyi olduğunu söyleyen Yavuz, "Bahçemizden yaklaşık 18 ton civarında ürün aldık. Pazarlama sorunumuz yok. Ürünler toplandığında gece Antalya’ya gönderip, sıcağı sıcağına müşterilerimize verdik.” diye konuştu.