Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) ile TÜBİTAK - Türkiye Sanayi Sevk ve İdare Enstitüsü (TÜSSİDE) arasında '' Tohumculuk Sektörü Ulusal Strateji Geliştirme Projesi'' imzalandı.

TÜRKTOB Yönetim Kurulu Başkanı Yıldıray Gençer: 

- ''Bu proje ile Türk tohumculuk sektöründe yenilikçilik perspektifiyle; üretim, verimlilik ve ihracat daha da artacak''

-  '' Proje ülkemizin rekabet gücünü artıracak ve Türkiye bölgesinde lider ülke olacak'' 

***

Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) ile TÜBİTAK - Türkiye Sanayi Sevk ve İdare Enstitüsü (TÜSSİDE) arasında  25.11.2015 tarihinde İstanbul'da ''Tohumculuk Sektörü Ulusal Strateji Geliştirme Projesi'' imzalandı. 

Proje açılış toplantısında konuşan TÜRKTOB Başkanı Yıldıray Gençer, 2006 yılında yayınlanan Tohumculuk Kanunu ile kurulan Türkiye Tohumcular Birliği ve alt birliklerin Türk tohumculuk sektörüne büyük hizmetler vermeye devam ettiğini söyledi.

TÜBİTAK - TÜSSİDE ile  birlikte yapılacak  ''Tohumculuk Sektörü Ulusal Strateji Geliştirme Projesi'' ile son yıllarda büyük bir ivme ile her alanda büyüyen tohumculuk sektörünün artık daha etkin strateji ve politikalarla yoluna devam etmesi gerektiğini kaydeden TÜRKTOB Başkanı Gençer: '' Bu proje ile Türk tohumculuk sektöründe yenilikçilik perspektifiyle; üretim, verimlilik , ihracat ve  ülkemizin rekabet gücünü artacak , Türkiye bölgesinde lider ülke olacak'' şeklinde konuştu.

***

İstanbul'da gerçekleşen proje açılış toplantısı TÜRKTOB Genel Sekreteri Dr. Muhteşem Torun ve TÜSSİDE'den  Uzman Araştırmacı Yasemin Bülbül'ün sunumları ile devam etti. 

Ardından projenin tanımı, stratejik yönetim, mevcut durumunun analizi, tohumculuk sektörü ulusal stratejisinin oluşturulması başlıklarından oluşan uygulamaların detayları tartışıldı.  

TÜRKTOB Başkanı Yıldıray Gençer ve TÜSSİDE  Başkanı ve Müdürü Tezer Battal tarafından imzalanan ''Tohumculuk Sektörü Ulusal Strateji Geliştirme Projesi'' kapsamında 15 ay boyunca çalıştaylar, derinlemesine görüşmeler, paydaşlarla anket çalışmaları, modelleme faaliyetleri, yurt içi ve yurt dışı çalışma ziyaretleri, rekabetçilik ve ihtiyaç analizleri yapılacak. 

''Tohumculuk Sektörü Ulusal Stratejisi'' son haline getirildikten sonra  tüm paydaşlara ve kamuoyuna duyurulacak. 

***  

Toplantıda, TÜRKTOB Yönetim Kurulu Üyesi ve Fidan Üreticileri Alt Birliği (FÜAB) Başkanı Gürsel Tanrıver, TÜRKTOB Yönetim Kurulu Üyesi ve Süs Bitkileri Üreticileri Alt Birliği (SÜSBİR) Başkan Yardımcısı Savaş Akcan, TÜRKTOB Yönetim Kurulu Üyesi Tuncer Astar, Fidan Üreticileri Alt Birliği (FÜAB) Başkan Yardımcısı Gürbüz Candan, Fide Üreticileri Alt Birliği ( FiDEBİRLİK)  Başkan Yardımcısı Kemal Ersoy, Tohum Yetiştiricileri Alt Birliği (TYAB) Başkan Yardımcısı Yusuf Demir, Bitki Islahçıları Alt Birliği (BİSAB) Yönetim Kurulu Üyesi Kamil Yılmaz, Tohum Dağıtıcıları Alt Birliği (TODAB) Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Dölek, Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği (TSÜAB) Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Ali Üstün,Namık Kemal Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr.Havva İlbağı, Namık Kemal Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Kayıhan Korkut, Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr.Bülent Uzun,TÜBİTAK - TÜSSİDE Danışmanı ve Necmettin Erbakan Üniversitesi Öğretim Üyesi Mustafa Atilla Arıcıoğlu, TÜBİTAK - TÜSSİDE'den  Araştırmacı Nurefşan Gül, BİSAB Genel Sekreteri Mustafa Akın, FÜAB Genel Sekreteri Handan Büyükdemirci, FiDEBİRLİK Genel Sekreteri Kamil Yelboğa, SÜSBİR Genel Sekreteri Hatice Ünal, TODAB Genel Sekreteri Mustafa Doğan, TYAB Genel Sekreteri İbrahim Küçük ve TÜRKTOB Genel Sekreter Yardımcısı Gülay Çalışkan hazır bulundu.

Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) ile TÜBİTAK - Türkiye Sanayi Sevk ve İdare Enstitüsü (TÜSSİDE) arasında Tohumculuk Sektörü Ulusal Strateji Geliştirme Projesinin imzalanmasının ardından ilk koordinasyon toplantısı 26-27-28 Ocak 2016 tarihlerinde Gebze’de yapıldı.

Toplantıya TÜRKTOB Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Dr. Vehbi Eser, TÜRKTOB Yönetim Kurulu Üyesi Tuncer Astar ve TÜSSİDE Başkanı Tezer Battal’ın yanı sıra TÜRKTOB ve Alt Birliklerin yöneticileri katıldı.

Koordinasyon toplantısında ilk olarak TÜSSİDE tarafından proje faaliyetleri ile ilgili bilgilendirme yapıldı. Ardından TÜRKTOB ve Alt Birliklerin ayrı ayrı sunumları gerçekleştirildi. 

Koordinasyon toplantıları periyodik olarak devam edecek.