TÜRKİYE'NİN TOPLAM ELEKTRİK KURULU GÜCÜNÜN ÜÇTE BİRİNİ HES'LER OLUŞTURUYOR

 

Tarım ve Orman Bakanlığı, Türkiye'nin toplam elektrik kurulu gücünün üçte birinin, 32 bin 400 megavat ile hidroelektrik santrallerindan (HES) sağlandığını bildirdi.

Yerli, yenilenebilir ve temiz bir elektrik üretim yöntemi olarak ön plana çıkan HES'ler, enerji üretim sürecinde hiçbir atık maddeye ve karbon salımına sebep olmuyor ve Türkiyenin enerji ihtiyacının karşılanmasına büyük katkı sağlıyor.

Son 21 yılda, aralarında Yusufeli Barajı ve HES, Ilısu Prof. Dr. Veysel Eroğlu Barajı ve HES, Deriner Barajı ve HES, Ermenek Barajı ve HES gibi dünya çapında önemli projelerin yer aldığı 625 hidroelektrik santral hizmete alındı.

Söz konusu çalışmalarla 21 yıl önce 45 milyar kilovatsaat seviyesinde olan yıllık hidroelektrik üretim kapasitesi yaklaşık 112 milyar kilovatsaate yükseldi.

Türkiye'nin toplam elektrik kurulu gücünün üçte birini 32 bin 400 megavat ile hidroelektrik oluşturuyor. Böylece Türkiye'deki her üç lambadan birisi HES'lerin enerjisini kullanıyor. Buradaki hedef kaynakların en verimli şekilde değerlendirilmesi ve gelecek nesillere "enerjide tam bağımsız bir Türkiye" bırakması olarak belirlendi.

KAYNAK: tarimorman.gov.tr


 

 

Benzer İçerikler