TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

TÜRKTOB 13. OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI

TÜRKTOB 13. OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI

Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) 13. Olağan Genel Kurulu, 4-5 Eylül 2021 tarihinde Ankara’da birlik merkezinde yapıldı.
 
Genel Kurula, TÜRKTOB Delegelerinin yanı sıra Tarım ve Orman Bakanlığından üst düzey yetkililer, Alt Birliklerin Yönetim Kurulu Başkan ve yöneticileri, meslek ve sivil toplum kuruluşlarından temsilciler ve davetliler katıldı.
 
Genel Kurulun açılış konuşmasını TÜRKTOB Yönetim Kurulu Başkanı Savaş Akcan yaptı. 

TÜRKTOB Başkanı Savaş Akcan, Alt Birliklerin Genel Kurullarını 31 Temmuz  - 1 Ağustos 2021 tarihlerinde demokratik olgunlukla ve başarıyla tamamladıkları hatırlattıktan sonra, "Alt Birliklerin yeni seçilen başkan ve yöneticileri ile çalışma arkadaşlarımı kutluyor, hizmet yarışında bayrağı devreden yöneticilerimize ve delegelerimize teşekkür ediyor, yeni seçilen arkadaşlarıma da üstün başarılar diliyorum." dedi.
 
"Tüm imkânlarımızı zorlayarak, Alt Birliklerimize destek olduk"

Akcan özetle şöyle konuştu: 

"8-9 Aralık 2018 tarihinde gerçekleştirdiğimiz 11. Olağan Genel Kurulumuzdan bu yana ana unsurunu sektörü temsil etmek olarak değerlendirdiğim Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sizlerin desteği ile var gücümle yürütmeye gayret gösterdim. Yönetim Kurulu Üyelerimiz ve Alt Birlik Başkanlarımız başta olmak üzere tüm kurullarımızın yönetici ve üyelerinin çalışmalarının yarattığı güç, bu görevimi kolaylaştıran en önemli faktör oldu. 

Bizler de Türkiye Tohumcular Birliği olarak, Alt Birliklerimizin çalışmalarına imkânlarımızı zorlayarak destek vermeye gayret gösterdik. Kimi zaman lokomotif olduk, kimi zaman yakıt sağladık, birlikte belirlediğimiz hedefe en hızlı şekilde ulaşmaya çalıştık. 

"Pandemi döneminde de projelerimizi ara vermeden sürdürdük"

21 Aralık 2019 tarihinde yapılan 12. Olağan Genel Kurulumuzda Ulusal Strateji Projesi, Tohumun İzinde Projesi, eğitim, ulusal ve uluslararası ilişkiler, temsil ve Ekonomik İş Birliği Ülkeleri Tohumcular Birliği  (ECOSA) ile ilgili çalışmalarımızın yanında Birliğimiz içinde yaptığımız faaliyetler de delegelerimiz tarafından takdir edildi ve onaylandı. Teşekkürlerimi sunuyorum.
   
"Pandemi döneminde üretim ve ticaretimizi sekteye uğratacak ciddi bir sorun ile karşılaşmadık"

Genel Kurulumuzun hemen ardından salgın dönemini beraber yaşamaya başladık. Daha ilk günlerde tohumculuk sektörü olarak tarımsal üretimin aksamaması amacıyla kısıtlamalardan muaf olmak için anında ilgili kurumlarla iletişime geçtik ve hemen sonuç aldık. Üretim ve ticaretimizi sekteye uğratacak ciddi bir sorun ile karşılaşmadık.
 
"Üretim ve ihracatımız arttı"

Tohumculuk sektörünün tüm materyallerindeki üretim ve ihracat artışını çok yakından zaten biliyorsunuz ama çok kısaca hatırlatmakta fayda var. 

Kuruluş yılımız olan 2008’de 289 bin ton olan sertifikalı tohum üretimi 1 milyon 242 bin tona, sertifikalandırılan Meyve ve Asma Fidanı ile Çilek Fidesi miktarı aynı yıllar dikkate alındığında 64 milyon adetten, 192 milyon adede yükseldi. 
Süs bitkileri sektöründe ise 2 milyar adet bitki ve soğan üretimine yaklaşıyoruz. 

Fide üretimi ise son 10 yılda 2 kat artarak 5 milyar adede ulaştı. 

278 milyon dolarlık ihracat rakamını yakaladık. 2018 yılında ilk kez dış ticaret fazlası verdik ve bunu sürdürmeye devam ediyoruz. 

"Girdi maliyetlerimizdeki artışı, fiyatlara yansıtmadık"

Tarımsal girdilerdeki fiyat artışlarının ortalama %100’ü aştığı son bir yılda, tohumculuk sektörü olarak kendi maliyetlerimizi bile satış fiyatlarına yansıtmayarak, Türk çiftçisinin yanında olduk. Salgın döneminde açıklanan destek paketlerinin içinde tarımın ve tohumculuk sektörünün yer alması için uğraştık.  

"Sorunlarımızı ve çözüm önerilerimizi her platformda dile getirdik"

Tabii ki, döner sermaye ücretleri başta olmak üzere üretim maliyetlerimizi artıran tüm etkenlerin en aza indirilmesi ve sektörümüzün finansal kaynaklara daha rahat erişmesi için ilgili tüm kurumlarda ve medyada etkinliğimizi artırdık. 

Yatırım ve işletme kredilerinin bizim üretim süreçlerimize göre düzenlenmesi, AR-GE politikalarında daha çok söz sahibi olmamız, ürün ile tohum fiyatı arasındaki farkın devlet tarafından karşılanması, borçların ertelenmesi, KDV’nin düşmesi, kapalı alanlarda çalışan arkadaşlarımızın aşılamada öncelikli olması gibi pek çok konuda her platformda gayretlerimiz oldu ve olumlu sonuçlar aldık.   

"5 yıldır ilk kez tohumluk kullanım destekleri arttı"

5 Kasım 2020 tarihinde yayımlanan tebliğ ile son 5 yılda ilk kez tohumluk kullanım destekleri arttı. Üretim desteklerinin de artması için Alt Birliklerimizle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 

Yerel çeşitlerimizi ve gen kaynaklarımızı korumak için yürüttüğümüz Tohumun İzinde Projesi’nin 5. aşamasını sürdürüyoruz. 

Üyelerimizin analiz ücretlerinin azaltılması için yaptığımız iş birlikleri sonuçlarını verdi.

III. Tarım Orman Şûrası başta olmak üzere çok sayıda organizasyona kurumsal olarak katılım sağlayarak görüşlerimizi sunduk.

ECOSA ile ilgili çalışmalarımızı yoğunlaştırarak sürdürdük. Uluslararası organizasyonlar düzenledik. 

Salgın koşullarında on-line düzenlenen onlarca organizasyona katıldık. 

Medyada temsil oranlarımız salgın döneminde çok yükseldi. Sadece tohumculukta değil, tarım alanındaki tüm konularda görüşlerine başvurulan bir kurum olduk. Birlik olarak medya kurumlarıyla yaptığımız iş birliklerini Alt Birliklerimizin de etkin kullanması için çaba gösterdik.      

Tüm arkadaşlarımızla birlikte, Türkiye’ye, tarım ve tohumculuk sektörlerine ve sizlerin güvenine lâyık olmaya çalıştık. Yönetim Kurulu üyelerimizle birlikte uyumlu bir dönem geçirdik. Kendilerine teşekkür ediyorum. Eksiğimiz, kusurumuz olduysa hakkınızı helâl ediniz. 

13. Olağan Genel Kurulumuzun ülkemize hayırlar getirmesini diliyorum."

"TÜRKTOB tarımsal öğütlenme konusunda bir örnektir"

Ardından söz alan Tarım ve Orman Bakanlığı Tohumluk Tescil ve Sertifikasyon Merkezi (TTSM) Müdürü Şakir Berktaş ise tarım sektöründe en iyi örgütlenmiş sektörün tohumculuk, kurumun ise TÜRKTOB ve Alt Birlikleri olduğunu kaydetti. 

"Tohumculukta dünya lideri olabiliriz"

Berktaş özetle şöyle konuştu: 

"TÜRKTOB ve Alt Birlikleri sayesinde tohumculuk sektöründeki rakip ülkelere çok yaklaştık. Sertifikalı tohum üretimi ve kalite noktasında çok yol aldık. Ancak daha yapacak çok işimiz var. Tohumculuk sektörünün önü çok açıktır. Firmalarımız yaptıkları AR-GE çalışmaları ile göğsümüzü kabartıyor. 

Bu ivme devam ederse tohumculukta dünya lideri olabiliriz. İhracatımızın ithalatımızdan çok olması ayrıca gurur vericidir. TTSM ve diğer sertifikasyon müdürlükleri olarak her zaman yanınızdayız. Genel Kurulunuz hayırlı olsun."

Dr. Mete Kömeağaç başkanlığında, Ümit Ergün ve Bayram Özdemir’den oluşan Divan Kurulu tarafından yönetilen Genel Kurul, Yönetim Kurulu Faaliyet Raporu, Mali Raporlar ve Denetim Kurulu Raporunun okunması ve ibra edilmesi, Hakem Kurulu Raporunun okunması, bütçenin görüşülmesi ve onaylanması, tüzük değişiklik tekliflerinin görüşülerek karara bağlanması ve Birlik organları adaylarının tespiti ile sona erdi.
 
5 Eylül günü yapılan seçimlerin resmi olmayan sonuçları ise şöyle:

Yönetim Kurulu: 
Savaş Akcan, Dr. Vehbi Eser, Hacı Ömer Güler, Aykut Hacıoğlu, Hurşit Nallı, Memiş Kayhan Yıldırım, Dr. Ahmet Yılmaz 

Denetim Kurulu:
İsmail Sayim, Faruk Yılmaz 

Disiplin Kurulu:
Mehmet Nihat Dolaş, Namuk Ergün, Turgay Kan

(Liste soy isimlere göre alfabetik sırayla yazılmıştır.)