TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

TÜRKTOB BAŞKANI SAVAŞ AKCAN BLOOMBERG HT'DE TARIM ANALİZ PROGRAMINA KATILDI

TÜRKTOB BAŞKANI SAVAŞ AKCAN BLOOMBERG HT'DE TARIM ANALİZ PROGRAMINA KATILDI

TÜRKTOB BAŞKANI SAVAŞ AKCAN BLOOMBERG HT'DE TARIM ANALİZ PROGRAMINA KATILDI

Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Yönetim Kurulu Başkanı Savaş Akcan, Bloomberg HT'de İrfan Donat'ın hazırlayıp sunduğu "Tarım Analiz" programına canlı yayında konuk oldu.

TÜRKTOB Başkanı Savaş Akcan, tohumculuk sektörü gözünden tarımı değerlendirirken, tohumculuk ve bitkisel üretim açısından pandemi sürecinin nasıl geçtiğini aktardı. Başkan Akcan ayrıca; tarımda planlama, arz-talep-fiyat dengesi, Türkiye'nin bitkisel üretim politikası gibi konularda önemli değerlendirmelerde bulundu.

TÜRKTOB Başkanı Savaş Akcan, sorular üzerine özetle şöyle konuştu; '' Pandemi sürecinde çiftçimiz üzerine düşeni yaptı. Ancak üretimden kopulmaması için verilen sözler tutulmalı. Bu dönemde üreticimiz yalnız bırakıldı. Tarımda planlama yapılmıyor. Arz- talep dengesi sağlanamıyor. Üretimden kopan çiftçimiz bir daha geri dönmez. Aracılar her zaman kazanan tarafta oluyor. Üreticimiz kazanamıyor. Girdi maliyetleri düşürülemiyorsa, destekler artmalı. Üretim desteği, ihracat desteği, işletme desteği, pazarlama desteği... Sürece, ürüne, dış ticaret durumuna göre şekillendirilecek destekler tarıma katma değer sağlayacak formüllerle çiftçimize ulaşmalı. Tohum maliyetleri de artıyor. Tüketicinin de, üreticinin de mağdur olduğu bu sistem nereye kadar sürdürülebilir. Üretici ve tüketici fiyatları arasındaki fark kapatılmalı. Kapatamıyorsanız, maliyetleri düşürücü etkisi daha çok olan destek miktarları ve politikaları belirleyeceksiniz ve uygulayacaksınız. Tarımı serbest piyasa kurallarına bırakamazsınız, bırakırsanız ithalata bağımlı oluruz. Ulusal bağımsızlığımızın temeli gıda bağımsızlığıdır.