ISF DÜNYA TOHUMCULUK KONGRESİ 2025 YILINDA İSTANBUL’DA YAPILACAK100. yaşını kutlayan Uluslararası Tohumculuk Federasyonu (International Seed Federation-ISF) tarafından her yıl başka bir kıtada organize edilen Dünya Tohumculuk Kongresi 2025 yılında İstanbul’da yapılacak.

Kongre Bayrağı Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Ömer Güler’in katıldığı törenle Türkiye’ye teslim edildi.

Dünyanın farklı ülkelerinden tohumculuk sektörünün en önemli isimlerini bir araya getiren ISF Dünya Tohumculuk Kongresi bu yıl 1500’ün üzerinde katılımcıyla Hollanda’nın Rotterdam kentinde düzenlendi.

TÜRKTOB Başkanı Hacı Ömer Güler, kongrenin 2025 yılında Türkiye’de gerçekleşecek olmasının tohumculuk sektörünün başarısının ve yakaladığı büyümenin en önemli göstergelerinden biri olduğunu ifade etti.

TÜRKTOB Başkanı Güler, ‘’Her yıl üretim miktarlarımızın ve kalitemizin artması, dış ticaretin ihracat lehine gelişmesi, Türkiye’nin net ihracatçı bir ülke olması, AR-GE çalışmaları ve markalaşma süreçlerimizin hızı ve etkinliği bizi bu noktaya getirdi. Tohumculuk sektörümüz bu gayretini Uluslararası Tohumculuk Federasyonu (ISF) Dünya Tohumculuk Kongresi ile taçlandıracak. Tohum sanayicilerimizin dünyada ilk 5’te olma hedefini sağlamlaştıracak ISF Dünya Tohumculuk Kongresi aynı zamanda ülkemizin tarımsal gücünü ve uluslararası organizasyon yeteneğini bir kez daha tüm dünyaya göstermemize vesile olacak. Bu kongre hepimiz için iftihar vesilesidir. Tohumculuk ve tarım sektörümüze, ülkemize hayırlı olsun.’’ ifadelerini kullandı. 

19-21 Mayıs 2025 tarihleri arasında İstanbul’da TÜRKTOB’un alt birliklerinden biri olan Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği (TSÜAB) ve Türkiye Tohumculuk Endüstrisi (TÜRKTED) tarafından düzenlenecek kongrede 2 bine yakın katılımcının ağırlanması planlanıyor.

Benzer İçerikler