ÖZBEKİSTAN TOHUMCULUK HEYETİ TÜRKTOB’U ZİYARET ETTİ

Özbekistan Tarım Ürünleri Kalite Değerlendirme Merkezi Müdürü Jahongir Karimov, Tarımsal Ürünler Tohum ve Fide Verimliliğinin Artırılması ve Gıda Güvenliği Merkezi Müdürü Ulugbek Hasanov ve beraberindeki heyet, Türkiye Tohumcular Birliğini (TÜRKTOB) ziyaret etti.

Özbek Heyet, TÜRKTOB Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Ömer Güler başkanlığındaki Bitki Islahçıları Alt Birliği (BİSAB) Yönetim Kurulu Başkanı ve TÜRKTOB Yönetim Kurulu Üyesi Selami Yazar, Fidan Üreticileri Alt Birliği (FÜAB) Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Şendağ ve TÜRKTOB Yönetim Kurulu Üyesi Sedat Dereli’den oluşan kurul ile toplantı yaptı.

TÜRKTOB Başkanı Hacı Ömer Güler iki ülke arasındaki ilişkilerin "Yüksek Düzeyli Stratejik Ortaklık" seviyesine çıkarıldığını hatırlatarak, jeostratejik konumu, köklü tarihi, zengin kültürel değerleri, ekonomik potansiyeli, 37 milyonu aşan nüfusu ve Orta Asya'nın tüm ülkeleriyle ortak sınırlarının bulunması nedeniyle bölgenin kilit ülkelerinden kardeş Özbekistan ile Türkiye arasında uzun yıllar durağan olan ilişkilerin 2016 yılından sonra hızlandığını, Türk tohumculuk sektörünün de bu hıza etkin şekilde katkı verdiğini anlattı.  

Güler, "Türkiye’nin vizyonuna uygun olarak biz de üzerimize düşeni yapıyor, Özbekistan ile her zaman uyum içinde çalışıyoruz. Özbek dostlarımızla dayanışma ve koordinasyonu üst düzeyde yürütüyoruz. Bilgi ve deneyim paylaşımına her zaman açığız. Tohumculuk sektörü olarak somut adımlarımızı hızlandıracağımız bir dönemdeyiz." ifadelerini kullandı.  

Toplantıda tarım ve tohumculuk sektörleriyle ilgili karşılıklı sunum ve sözlü bilgi paylaşımının ardından TİKA tarafından desteklenen ve Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü, TÜRKTOB ve TSÜAB tarafından yürütülen “Özbekistan Tohumculuk Sektörünün Geliştirilmesi ve Uluslararası Mevzuata Uyumlaştırılması Ortak Girişimi” projesinin mevcut durumu gündeme geldi.

İki ülkenin avantaj ve potansiyellerinin değerlendirilmesi, mevzuatların uyumu, çeşit denemeleri, ticaretin artması ve ortak AR-GE çalışmalarının detaylarıyla konuşulduğu toplantıda Ekonomik İşbirliği Ülkeleri Tohumcular Birliğinin (ECOSA) faaliyetleri ile Özbekistan’ın ECOSA’ya üyeliğinin sağlayacağı faydalar da ele alındı.

26.06.2024
 

 

Benzer İçerikler