TİGEM İLE TAGEM ARASINDA İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) ile Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) arasında Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Gümen himayelerinde iş birliği protokolü imzalandı.

Araştırma ve geliştirme konularında iş birliğini güçlendirerek devam ettirmek amacıyla hazırlanan protokol kapsamında; TAGEM tarafından tescil ettirilen verimli, kaliteli hububat ve yemeklik tane baklagil çeşitlerinin TİGEM'de AR-GE denemelerinin alınarak en kısa sürede üreticiye ulaştırılması, yerli ve millî çeşitlerin üretiminin çoğaltılması ile uzmanlık konularında ortak çalışmaların artırılması amaçlanıyor.

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Gümen imza esnasında yaptığı konuşmasında, Bakanlığın iki önemli kuruluşu TİGEM ve TAGEM arasında gerçekleştirilen iş birliği protokolü ile özellikle yerli ve millî çeşitlerin yaygınlaştırılması noktasında Türk tohumculuğunun geliştirilmesine büyük katkı sağlanacağını belirtti.

TİGEM Genel Müdürü Dr. Hasan Gezginç ve TAGEM Genel Müdürü Dr. Metin Türker ise protokolün her iki kuruma hayırlar getirmesi temennilerinde bulundu.

Tarımsal araştırma ve geliştirme faaliyetlerinde karşılıklı olarak bilgi ve tecrübe paylaşımını öngören iş birliği; Türkiye'nin tarımsal potansiyelini daha etkin bir şekilde değerlendirerek, sektörde yenilikçi ve sürdürülebilir uygulamaların artmasına katkı sağlamayı hedefliyor.

KAYNAK: tigem.gov.tr
 

 

Benzer İçerikler