TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

TÜRKTOB Başkanı Yılmaz FİDEBİRLİK Genel Kurulu’nda Konuştu;’Güncellediğimiz Hedeflere Birlik Ruhuyla Ulaşacağız'

TÜRKTOB Başkanı Yılmaz FİDEBİRLİK Genel Kurulu’nda Konuştu;’Güncellediğimiz Hedeflere Birlik Ruhuyla Ulaşacağız'

Fide Üreticileri Alt Birliği (FİDEBİRLİK) 10. Olağan Genel Kurulu, 28 Nisan 2017 tarihinde Antalya’da yapıldı.

Divan Başkanlığını Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Yönetim Kurulu Üyesi Cahit Özer’in yaptığı, TÜRKTOB Başkan Yardımcısı Yıldıray Gençer’in de hazır bulunduğu Mali Genel Kurulun açılışını FİDEBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi Kandemir gerçekleştirdi. Kandemir konuşmasında son bir yılda Birlik olarak yaptıkları çalışmaları özetledi.

Ardından söz alan TÜRKTOB Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Yılmaz, dünyadaki gelişmeler dikkate alındığında tohumculuk sektörü olarak çok daha fazla çalışılmak zorunda olduklarını ifade etti.

  • Tohumculukta Dünya Gündemi Çok Farklı

TÜRKTOB Başkanı Yılmaz, dünyada veri ve gen teknolojileri, patent ve küresel pazarda yer alma stratejileri konuşulurken Türkiye’de hala kamuoyunda GDO’lu tohumlarla hibrit tohumların karıştırılmasıyla, işin bilimsel boyutunun göz ardı edilerek yerel çeşitlerin tartışma konusu yapılmasıyla hatta ıslah edilmiş tohumların kısırlığa neden olduğu yönündeki yanlış bilgilerin düzeltilmesiyle uğraştıklarını söyledi.

  • Hedeflerimizi Güncelliyoruz

Tüm bunlara rağmen Türkiye’de kamunun tohumculuk alanında 90 yıllık bir tecrübesi olduğunu ve buna ek olarak 1983 yılından itibaren özel sektörün önünün açılması ve yeni mevzuatların yürürlüğe girmesiyle sektörün çok geliştiğini vurgulayan Yılmaz konuşmasına şöyle devam etti; ‘’ Küresel sisteme entegre olabilmemiz için pek çok yasal düzenleme yapıldı, destek verildi, özel sektörümüzde bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirdi. 2016 yılının sonuna geldiğimizde ülkemizde tohum üretimi 1 milyon tona yaklaştı. 2023 için koyduğumuz hedefe şimdiden ulaştık. Artık yeni hedefimiz 1 buçuk milyon ton sertifikalı tohum üretmek.’’

  • İhracatın İthalatı Karşılama Oranı % 89’a Çıktı

TÜRKTOB Başkanı Yılmaz, dış ticaret rakamlarını da hatırlatarak, ‘’ Bugün tohumu, fideyi, fidanı dahi ettiğimiz zaman ihracatın ithalatı karşılama oranı % 89’a çıktı. Bu oranı diğer sektörlerde ulaşılan rakamlarla kıyasladığımızda tohumculuk sektörünün başarısı net bir şekilde anlaşılıyor. Ancak küresel rekabette daha etkin olabilmemiz için AR-GE’de daha güçlü olmamız ve kendi markalarımızın oluşması şart’’ dedi.

  • Ulusal Tohum ve Bitki Sağlığı Laboratuvarı Kurma Çalışmaları Başladı

Ulusal çapta, tohumculuk sektörünün her üretim alanına hizmet eden bağımsız ve akredite olmuş bir laboratuvar kurmak için çalışmalarının başladığını kaydeden Yılmaz, Genel Kurulların her alanda beraber çalışma azmini güçlendirmesi gerektiğini söyledi.

***

Yönetim Kurulu Faaliyet Raporu, Mali Rapor, Denetim Kurulu Raporlarının gündeme gelmesi ve ayrı ayır ibra edilmesi ile 2017 yılı tahmini bütçesinin görüşülüp onaylanmasıyla devam eden FİDEBİRLİK 10. Genel Kurulu, üyelerin dilek ve temennilerini iletmesiyle sona erdi.

BAŞKAN-KÜRSÜ-640

FİDEBİR-BŞK.RAHMİ-KANDEMİR-640

DİVAN-640

FİDEBİRLİK-YÖNETİM-640

fidebirlik-gen.kurul-ayakta-640

GENEL