14 MAYIS DÜNYA ÇİFTÇİLER GÜNÜ KUTLU OLSUN 

Bugün sağlıklı ve yeterli gıdanın soframıza ulaşması, ülkemizin kalkınması ve ekonomimizin büyümesi için en yoğun emeği veren, en fazla alın teri döken çok değerli çiftçilerimizin günü…

Uluslararası Tarım Üreticileri Federasyonu (IFAD) tarafından, 1984 yılında alınan karar doğrultusunda tüm ülkelerde olduğu gibi, ülkemizde de 14 Mayıs’ı “Dünya Çiftçiler Günü” olarak kutluyoruz.  
 
Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Millî ekonominin temeli ziraattır.” sözünden aldığımız ilham ve yüklendiğimiz kutsal görevle ülkemizde tarımın ve çiftçimizin sorunlarının çözüme kavuşması için tohumculuk sektörü olarak durmadan çalışıyoruz. 

Covid19 küresel salgını, Ukrayna-Rusya Savaşı ve iklim değişikliğinin etkilerinin daha çok hissedilmesi sonucunda tüm dünyada gıda tedarikinin ne kadar önemli olduğu yeniden görüldü. Tarımsal üretimin ana unsuru ve stratejik girdisi olan tohumlukların verimli ürüne ve kaliteli gıdaya ulaşma amacında oynadığı rol daha net ortaya çıktı. 

Bizlerde tohumculuk sektörünün çatı kuruluşu Türkiye Tohumcular Birliği olarak çiftçilerimizin yerli ve millî ARGE çalışmalarıyla yurt içinde üretilen kaliteli tohumluklara istedikleri miktarda, ihtiyaç duyulan zamanda ve uygun fiyatla ulaşması ve net ihracatçı konumumuzu daha da güçlendirmek için 2008 yılından bu yana bugün 80 bine yaklaşan üyemizle yoğun gayret gösteriyoruz.  

Birliğimiz, her zaman ve her koşulda çiftçimizin hizmetkârıdır. 

Bu vesileyle, alın terini eksik etmeyerek toprağı berekete, emeğini ürüne dönüştüren tüm çiftçilerimizin 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü’nü kutluyor, bol kazançlı, bereketli, sağlıklı bir yıl geçirmelerini temenni ediyor, en içten sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Hacı Ömer GÜLER 
Türkiye Tohumcular Birliği
Yönetim Kurulu Başkanı

 

Benzer İçerikler