ASRIN FELAKETİ, ASRIN BİRLİKTELİĞİNE DÖNÜŞTÜTam bir yıl önce 9 saat arayla gerçekleşen iki büyük deprem felaketi sadece merkez üssü olan Kahramanmaraş’ı ve çevre illerini değil hepimizi yıktı.

53 bin 537 canımız gitti, tohumculuk sektörüne büyük katkılar veren çok değerli üyelerimizi toprağa verdik, 107 bin 213 vatandaşımız yaralandı.

Türkiye anında ne kadar büyük bir devlet ve millet olduğunu bir kez daha gösterdi. 7’den 70’e herkes, asrın felaketinden etkilenen 11 il, 124 ilçe ve 7 bine yakın köy ile tek yürek, tek bilek oldu.

Arama kurtarma çalışmalarından gıda, giyecek ve ilaç teminine, barınma organizasyonundan, sağlık ve eğitim hizmetlerine kadar her alanda tüm kurumlarıyla devletimiz, yerel yönetimlerimiz, sivil toplum ve meslek kuruluşlarımız ile gönüllülerimiz dayanışmanın ne demek olduğunu gösterdi.  

Asrın felaketi bitkisel ürünler, çiftlik hayvanları, balıkçılık ve su ürünleri, arıcılık dâhil olmak üzere tarımda, gıda sanayiinde, sulama başta olmak üzere kırsal altyapıda ve tarım ekipmanlarında çok ciddi hasara neden oldu.

Tarım ve Orman Bakanlığımız geçtiğimiz bir yılda tüm kurum ve kuruluşlarıyla bölgeyi yeniden ayağa kaldırmak ve ihya etmek için büyük bir gayret gösterdi.

Bizler de Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) ve Alt Birlikleri olarak ilk andan itibaren vatandaşlarımızın, çiftçilerimizin ve üyelerimizin yanında olduk.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) çalışmalarına maddi destek verdik. İnsani yaşam malzemeleri ve gıda ürünleri temin ettik. Çiftçilerimizin tohumluk ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştık. Alt Birliklerimiz deprem bölgesindeki üyelerinin hasar tespitlerini yaparak imkânlar ölçüsünde destek oldu. Ramazan ayında iftar ve sahur bereketini birlikte yaşadık.   

6 Şubat depremlerinin ilk anından itibaren canla başla çalışan devlet erkânımıza, kamu ve yardım kuruluşlarımıza, Türk Silahlı Kuvvetleri ve kolluk kuvvetlerimize, sivil toplum ve meslek kuruluşlarımıza ve yardıma gelen ülkelere sonsuz şükranlarımızı sunuyor, teşekkür ediyoruz.

Depremde kaybettiğimiz vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet diliyor, milletimize geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

Allah ülkemizi ve milletimizi her türlü afetten korusun.

Hacı Ömer GÜLER
Yönetim Kurulu Başkanı

Benzer İçerikler