TÜRKTOB BAŞKANI GÜLER, TAGEM GENEL MÜDÜRÜ TÜRKER’İ ZİYARET ETTİ


 

Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Ömer Güler, Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar (TAGEM) Genel Müdürü Dr. Metin Türker’i ziyaret etti.

Görüşmede tohumculuk kuruluşlarının araştırma geliştirme (AR-GE) çalışmalarına destek verilmesi, yerli ve millî tohum çeşitlerinin tanımı ve eğitim çalışmaları ana konular olarak ön plana çıktı.  

TÜRKTOB Başkanı Güler ve TAGEM Genel Müdürü Türker, T.C. Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerince Tarımsal Üretime Dair Hazine Faiz Destekli Yatırım ve İşletme Kredisi Kullandırılmasına İlişkin Cumhurbaşkanı Kararı kapsamında tohumculukta %50 hazine faiz destekli, 10 milyon TL’ye kadar ilk kez verilecek AR-GE desteğinden tohumculuk sektörün en etkin şeklide yararlanması için yapılacak çalışmaları değerlendirdi.

Ayrıca tarımsal üretimde daha çok kullanılması amacıyla çok sayıda bölgede gerçekleştirilmesi planlanan yerli ve millî tohum çeşitlerinin tanıtım çalışmaları ile TAGEM ve bünyesindeki araştırma enstitüleri ile ortak eğitim faaliyetleri düzenlenmesi ikilinin gündeminin diğer önemli konuları arasındaydı.

09.02.2024 / Ankara

 

Benzer İçerikler