TÜRKTOB BAŞKANI HACI ÖMER GÜLER: "TÜRK TOHUMCULUK SEKTÖRÜNÜN TEMSİLCİSİ TÜRKTOB OLARAK KAZAKİSTAN İLE İŞ BİRLİĞİMİZİN GELİŞTİRİLMESİNE HER ZAMAN HAZIRIZ"Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Yönetim Kurulu, önceki dönem Kazakistan Tarım Bakan Yardımcısı / Zhambyl Bölgesi Vali Yardımcısı Abilkhaiyr Tamabek’i Birlik merkezinde ağırladı. 

Türkiye-Kazakistan 13. Dönem Karma Ekonomik Komisyon (KEK) Toplantısı ve Türkiye-Kazakistan İş Forumu için Türkiye’de bulunan Zhambyl Bölgesi Vali Yardımcısı Tamabek ile 20-21 Mart 2024 tarihleri arasında Kazakistan’da düzenlenen Ekonomik İşbirliği Ülkeleri Tohumcular Birliği (ECOSA) 8. Tohumculuk Kongresi’nin sonuçları ve karşılıklı iş birliğinin geliştirilmesi konuları görüşüldü.
 
Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Ömer Güler, ziyaret sırasında özetle şöyle konuştu: "Türkiye tohumculuk sektörünü temsilen TÜRKTOB Yönetim Kurulu olarak Sayın Tamabek’e çok teşekkür ediyoruz. Geçtiğimiz ay Kazakistan’da düzenlediğimiz ECOSA 8. Tohumculuk Kongresi tohumculuk ve tarım sektörleri ile genel anlamda ekonomik olarak gelecekte yapılacak iş birliklerinin önemli bir temeli olmuştur. Ata yurtlarımızdan biri olan Kazakistan’da karşılıklı üst düzey gayretlerimizle çok verimli bir kongreye imza attık. Sayın Tamabek hem önceki hem de şimdiki makamında bizlere çok destek oldu, olmaya da devam ediyor. Sayın Tamabek’in Birliğimizi ziyareti ise bu iş birliğinin geliştirilmesi ve alınan kararların hızla uygulamaya geçmesi açısından çok önemlidir. 

Hem Sayın Tamabek’in yöneticisi olduğu Zhambyl Bölgesi hem de Kazakistan’ın tamamına ilişkin Türk tohumculuk sektörünü temsilen TÜRKTOB ve Alt Birlikleri olarak tohum, fide, fidan ve süs bitkileri sektörleri açısından her türlü ortak projeye, bilgi paylaşımına ve ticaretimizin geliştirilmesine açığız. 

Türkiye Tohumcular Birliği koordinasyonunda tüm Alt Birliklerimizin kendi sektörleriyle ilgili yapacakları çalışmalar her iki ülkeye, diğer Türk Cumhuriyetleri'ne ve küresel tarım sektörüne güç katacaktır.’’ 

Toplantının devamında TÜRKTOB Yönetim Kurulu üyeleri temsil ettikleri Alt Birliklerin çalışma alanlarına yönelik iş birlikleri konusunda Tamabek ile görüş alışverişinde bulundu.

Üretim, dış ticaret, eğitim olanakları, sertifikasyon sistemleri, ortak ıslah programları, üçüncü ülkelerle iş geliştirme ve ürün bazlı projelerin gündeme geldiği uzun soluklu toplantının ardından Zhambyl Bölgesi Vali Yardımcısı Tamabek, ECOSA Kongresi’nin hemen ardından Türk tohumculuk özel sektörüyle ilişkilerin güçlenmeye başladığını ve bu çalışmaların olumlu sonuçlarını kısa zamanda göreceklerini söyledi. 

Yeni projeler için de her zaman ortak çalışmaya hazır olduklarını kaydeden Tamabek, Türkiye’de ve TÜRKTOB’da olmaktan çok mutlu olduğunu ifade etti ve konukseverlikleri için TÜRKTOB Yönetim Kuruluna teşekkür etti.  

25.04.2024 / TÜRKTOB / Ankara 

 

 

Benzer İçerikler