TÜRKTOB BAŞKANI HACI ÖMER GÜLER, "TARIM SEKTÖRÜNDE KARİYER OLANAKLARI" PANELİNE KATILDITürkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Ömer Güler, Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesinde düzenlenen Growtech Kampüste Etkinliği kapsamında "Tarım Sektöründe Kariyer Olanakları" paneline katıldı.

TÜRKTOB Başkanı Hacı Ömer Güler, ilk olarak tohumculuk sektörü ve Türkiye Tohumcular Birliği hakkında katılımcılara bilgi verdi.

Ziraat fakültesi öğrencilerine tarım ve tohumculuk sektörünün staj ve istihdam olanaklarını anlatan TÜRKTOB Başkanı Güler’in konuşması ve sorulara verdiği yanıtlar özetle şöyle:

"Tohumculuk sektöründe özellikle araştırma geliştirme (AR-GE) çalışmaları yapacak nitelikli personele çok ihtiyacımız var. TÜRKTOB ve Alt Birliklerimizin bünyesinde düzenlediğimiz bitki ıslahı kursları, eğitim ve staj programları ile bu açığı kapatmak için gayret gösteriyoruz.

Ziraat mühendisi adayları olarak sizlerin derslere ek olarak kendinizi geliştirmeniz şart. Kendi konularınız ile ilgili tüm literatürü, özel sektörün ve kamu kurumlarının çalışmalarını takip etmeniz çok önemli. Yabancı dil temel şartlardan biri.

Fakültenizin sunduğu tüm olanaklardan en üst düzeyde yararlanmaya gayret gösterin. Bilimsel programları, uygulamalı eğitim olanaklarını değerlendirin. Her zaman bilgiye aç ve açık olun. Öğrenmenin sınırı olmadığını bilin.

Sadece akademik bilgi ile yetinmeyin. Çiftçimiz ile iç içe olun. Üreticimizin ihtiyaçlarını, taleplerini bilin, şimdiden çözüm üretmeye çalışın.

Kariyerinizin özellikle ilk dönemlerinde her açıdan zorlanabilirsiniz. Kimse sizlere dikensiz gül bahçesi vaadinde bulunmuyor.

Unutmayın, çırağı olmadığınız bir işin ustası, işçisi olmadığınız bir işin patronu olamazsınız.

Türkiye’ye, Türk ekonomisine ve tarım sektörüne güvenin. Önünüz çok açık, geleceğiniz çok parlak. Geleceğin mesleği ziraat mühendisliğidir.

Kendini geliştirmiş, nitelikli, yabancı dil bilen ziraat mühendislerinin iş bulamama sorunu olamaz. Tohumculuk sektörü olarak biz her zaman siz gençlerin destekçisiyiz."

Diğer panelistler şu isimlerden oluştu; Sera Konstrüksiyon, Donanım ve Ekipman Üreticileri Ve İhracatçıları Derneği (SERKONDER) Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Yaylalı, Gübre Üreticileri, İthalatçıları ve İhracatçıları Derneği (GÜİD) Yönetim Kurulu Başkanı Metin Güneş ve Basınçlı Sulama Sanayicileri Derneği (BASUSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Koray Erdoğan.

Panelin sonunda Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Erkan ve Growtech Fuar Direktörü Engin Er panelistlere teşekkür belgesi takdim etti.

07.05.2024 / Antalya 

Benzer İçerikler